ile trwa seks

Ile trwa seks? Jak długo powinien trwać stosunek seksualny i czy w tym wypadku czas ma znaczenie?

Ile trwa seks, a raczej ile naprawdę powinien trwać? To pytania, które zadają sobie nie tylko osoby na początku swojej erotycznej drogi. Podpowiadamy, jak wygląda obecny stan badań nad tymi kwestiami.

Nie ma jednego wspólnego stanowiska na temat tego, ile dokładnie powinien trwać seks. Długość stosunku zależy przecież od bardzo różnych czynników – skali podniecenia, okoliczności, samopoczucia, wieku czy stanu zdrowia. Różne są także nasze gusta. Gdy jednym wystarczy kwadrans, inni nie wyobrażają sobie stosunku krótszego niż godzinny.

Ile trwa seks? Przeciętna długość stosunku

Pełna otwartość w kwestiach seksualnych jest stanem, do którego naszemu społeczeństwu ciągle jeszcze daleko. Z tego powodu wokół ludzkiej seksualności narosło bardzo wiele mitów i uproszczeń. Jednym z najczęściej powtarzanych jest ten dotyczący długości stosunku. Wiele osób ciągle wychodzi z założenia, że im dłużej, tym lepiej.

Takie przekonania sprawiają, że nakładamy na siebie i partnera oczekiwania, które trudno spełnić. Jeżeli seks trwa krócej, niż byśmy sobie tego życzyli rodzi się frustracja, która w skrajnych przypadkach przekłada się na niechęć do próbowania.

A ile trwa seks w świetle badań statystycznych? Kilka lat temu Zbigniew Izdebski, jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów opublikował badanie „Seksualność Polaków 2017”. Jego wyniki były dosyć zaskakujące. Wyszło bowiem na to, że średnia długość stosunku (licząc od rozpoczęcia penetracji do wytrysku) trwa 14,3 minuty. Całość razem z grą wstępną wynosi około 29 minut.

Czy mamy się czym pochwalić? Jak najbardziej! Wyniki zaskoczyły autorów, ponieważ wskazują na to, że uprawiamy seks o wiele dłużej niż na przykład Amerykanie (u których długość penetracji wynosi średnio 7 minut).

Sprawdź!
Metoidioplastyka – przekonaj się, na czym polega korekta narządów płciowych u mężczyzn

Średnia długość stosunku seksualnego na świecie to jedynie 5 minut. Przy tak dużej próbie należy jednak brać pod uwagę rozmaite czynniki, które mogą ten skracać lub wręcz przeciwnie – znacznie go wydłużać.

Ile trwa seks i czy może być za krótki?

Wiesz już, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o odpowiednią długość stosunku seksualnego. Sztywne ramy są niemożliwe do wytyczenia, jednak naukowcom udało się wyodrębnić dane, które przekazują informacje o tym, jaki czas jest akceptowany przez znaczną część społeczeństwa.

Takich badań jest jednak bardzo niewiele i trzeba traktować je z dużą dozą dystansu. Przede wszystkim większość badanych za seks uważała wyłącznie stosunek pochwowy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że badano jedynie pary heteroseksualne.

A więc ile trwa seks? W międzynarodowym badaniu Trusted Source z 2008 roku poproszono terapeutów seksualnych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady o oszacowanie średniego czasu trwania seksu w różnych kategoriach. Wyniki wyglądały mniej więcej w ten sposób:

  • stosunek trwający 10-30 minut uznano za „za długi”,
  • stosunek trwający 7-13 minut uznano za „satysfakcjonujący”,
  • stosunek trwający 3–7 minut uznano za „wystarczający”,
  • stosunek trwający mniej niż 3 minuty uznano za „wymagający konsultacji medycznej”.

Z kolei badanie tego samego źródła z 2010 roku wykazało, że istnieje korelacja pomiędzy długością penetracji a osiąganiem przez kobiety orgazmu pochwowego.

Przedwczesny wytrysk to często źródło problemów

Lekarze i seksuologowie potwierdzają, że najczęstszą zgłaszaną przez pacjentów przyczyną zbyt krótkich stosunków seksualnych jest przedwczesny wytrysk. W ten sposób określa się dysfunkcję, która powoduje, że ejakulacja pojawia się wcześniej niż byśmy tego chcieli, co z kolei skraca czas stosunku. Jak widać, to, ile trwa seks, mówi też o zdrowiu partnerów.

Oczywiście o dysfunkcji nie może być mowy w momencie, kiedy wytrysk następuje po 30 minutach, a nie nie po planowanych przez mężczyznę 35. Diagnozę stawia się wtedy, kiedy do ejakulacji dochodzi tuż po wprowadzeniu członka do waginy lub jeszcze przed tym. W takich wypadkach długość zbliżenia trwa przez około 1 minutę.

Sprawdź!
Agender – czym jest ta tożsamość płciowa? Dowiedz się, jak określają się osoby agenderowe

Chociaż dla wielu panów może być to kwestią bardzo wstydliwą, to jednak przedłużające się problemy tego typu wymagają konsultacji lekarskiej. Przyczyny najczęściej leżą w niezdrowym trybie życia oraz stresie. Czasami wskazana jest farmakoterapia, jednak zwykle wystarczą drobne zmiany w stylu życia, aby wszystko wróciło do normy.

Na drugim biegunie – opóźniony wytrysk

O opóźnionym wytrysku mówimy wtedy, kiedy mężczyzna potrzebuje więcej niż 30 minut stymulacji, aby móc osiągnąć wytrysk. W niektórych przypadkach jest to problem uogólniony, który występuje we wszystkich sytuacjach seksualnych. Niekiedy mężczyźni mają problem z osiągnięciem orgazmu podczas penetracji a udaje im się to tylko za pomocą stymulacji manualnej lub ustnej.

Tendencja do opóźnionego wytrysku wzrasta wraz z wiekiem. Niektórzy mężczyźni cierpią na nią niezależnie od wieku. Przyczyny leżą w przewlekłym stresie, przyjmowaniu niektórych leków, przyjmowaniu używek lub w problemach hormonalnych. Jeżeli sytuacja się powtarza, warto zgłosić się do specjalisty.

Oczywiście z jednej strony dłuższe stosunki seksualne są mile widziane. Nikt zwykle nie narzeka na to, ile trwa seks. Z drugiej jednak problemy z wytryskiem lub jego całkowity brak podkopują pewność siebie i często prowadzą do obniżenia nastroju, a nawet do zaburzeń depresyjnych.

Długość seksu a kwestie fizjologiczne

W niektórych przypadkach u podstaw skrócenia trwania stosunków leżą czynniki biologiczne, na które niestety mamy umiarkowany wpływ. Mowa tu przede wszystkim o kwestiach takich jak:

  • wiek – wraz z procesem starzenia się czas potrzebny do osiągnięcia erekcji wydłuża się a jej utrzymanie również staje się trudniejsze;
  • kształt genitaliów – badania z 2003 roku wskazują, że wyraźniej zarysowany grzbiet wokół główki penisa zmniejsza szansę na szybką utratę erekcji po wytrysku.

Ile trwa seks – podsumowanie

Wprawdzie nie można podać jednej odpowiedzi na pytanie ile trwa seks w idealnej sytuacji. Wszystko zależy od bardzo wielu różnych czynników. Nie niektóre mamy wpływ, na inne nie.

Sprawdź!
Seks lesbijski – kontakty seksualne pomiędzy kobietami. Sprawdź, jak wyglądają przykładowe praktyki oraz kwestie prawne i zdrowotne lesbijskiego seksu

Można jednak śmiało powiedzieć, że nie zawsze dłużej znaczy lepiej. W miarę trwania związku i docierania się partnerów zgranie swoich seksualnych zegarów staje się coraz łatwiejsze. Bardzo ważne jest to, aby obserwować swoje ciało i w razie problemów z erekcją lub utrzymaniem podniecenia, udać się do odpowiedniego specjalisty.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie. Jak długo trwa połóg i kiedy warto zacząć stosować zabezpieczenie przed ciążą?

Next Article
orgazm łechtaczkowy

Orgazm łechtaczkowy – co to właściwie jest i jak go osiągnąć? Orgazm kobiecy bez tabu