Suchość pochwy podczas stosunku – jakie są najczęstsze powody?

Zbyt niski poziom nawilżenia pochwy podczas stosunku może powodować dyskomfort, a także dolegliwości bólowe. Skutecznie odbiera więc przyjemność ze stosunku seksualnego i może wywoływać niechęć do współżycia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny suchości pochwy oraz jak sobie z nią radzić.

Jakie są najczęstsze przyczyny suchości pochwy podczas stosunku?

Jedną z głównych przyczyn suchości pochwy podczas stosunku jest brak podniecenia lub pobudzenie seksualne, które nie jest na odpowiednim poziomie. W wyniku tego pochwa nie produkuje zbyt małą ilość śluzu, co może powodować dyskomfort podczas współżycia. Powody zbyt słabego podniecenia seksualnego mogą być różne. Mogą mieć podłoże psychiczne. Problemy te mogą wynikać również z zahamowań psychicznych, lęków oraz braku pożądania w stosunku do partnera. Mogą być także wywoływane przemęczeniem oraz długotrwałym stresem.

Dolegliwość, jaką jest suchość pochwy, może pojawić się również u kobiet, które pożądają swojego partnera. W takiej sytuacji problem ten wywoływany jest najczęściej niskim poziomem estrogenów, co bardzo często zdarza się tuż przed okresem. Z nadmierną suchością pochwy bardzo często borykają się także kobiety, które niedawno urodziły dziecko i ich narządy rodne nie wróciły jeszcze do wcześniejszej kondycji sprzed ciąży. Dolegliwość ta może być wywoływana także przyjmowaniem niektórych leków, a w szczególności antyhistaminowych oraz antybiotyków. Na nieprawidłową ilość produkowanego śluzu wpływa także źle dobrana antykoncepcja oraz przebyte infekcje pochwy. 

Suchość pochwy a menopauza – co trzeba wiedzieć?

Zbyt niski poziom nawilżenia pochwy może wynikać ze wspomnianego już niskiego poziomu estrogenów. Ich stężenie jest bardzo niskie zwłaszcza w okresie menopauzy. Powoduje to zmianę środowiska pochwy, przez co jej ścianki stają się bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia. W wyniku tego produkuje mniej śluzu, a współżycie staje się mniej przyjemne, a bardzo często również bolesne. To właśnie suchość pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn zaniechania życia seksualnego u kobiet w okresie menopauzy, co może negatywnie wpłynąć na związek.

Sprawdź!
Dickery – kontrowersyjne słodkości w Warszawie

W jaki sposób skutecznie poradzić sobie z nadmierną suchością pochwy?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na podniesienie poziomu nawilżenia pochwy jest stosowanie specjalnych lubrykantów. Są to środki, które zazwyczaj mają lekką żelową formułę i wpływają na poprawę nawilżenia stref intymnych. Działają one doraźnie i można stosować je przede wszystkim bezpośrednio przed stosunkiem seksualnym. Bardzo często alternatywą dla nich są globulki dopochwowe z kwasem mlekowym, który nie tylko poprawia nawilżenie, ale i wspiera ochronę pochwy przed urazami i otarciami.

Sposobem na rozwiązanie problemu z nadmierną suchością pochwy może być również zmiana środków antykoncepcyjnych. Bardzo często zdarza się bowiem, że przepisanie przez ginekologa innych tabletek może skutecznie pomóc poradzić sobie z tą dolegliwością. Niekiedy zaleca on także s zmianę antykoncepcji doustnej na mechaniczną i korzystanie z np. kapturków dopochwowych. Ogromnie ważne jest to, aby środki zapobiegające niechcianej ciąży były dopasowane do potrzeb każdej pacjentki.

Suchość pochwy to problem, który dotyka wiele kobiet, bez względu na wiek.  Nie każda z nich wie, w jaki sposób poradzić sobie z tą dolegliwością. Poprawa stanu nawilżenia stref intymnych jest jednak możliwa i warto o to zadbać, stosując odpowiednie preparaty. Dzięki nim uda się odzyskać pełną radość z życia seksualnego.  

 


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
incel

Incel – dlaczego nienawidzi kobiet?

Next Article
antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna – skuteczne metody zapobiegania ciąży