brak orgazmu

Anorgazmia, czyli brak orgazmu – potencjalne przyczyny zaburzeń orgazmu

Brak orgazmu podczas seksu to problem najczęściej przypisywany kobietom. W rzeczywistości jednak może spotkać każdego. We wszystkich przypadkach jest jednakowo krępujący i nieprzyjemny, a nawet wstydliwy. Skąd bierze się anorgazmia?

Orgazm to zwieńczenie aktu seksualnego, do którego dąży każdy podczas wspólnego zbliżenia lub masturbacji. Sposób przeżywania szczytowania może być różny. Osiągnięcie orgazmu przez mężczyzn najczęściej (lecz nie zawsze) wiąże się z wytryskiem. U kobiet oznaki są mniej zauważalne – towarzyszą temu skurcze mięśni pochwy i odbytu. Przeważnie jest to określane jako moment niezwykłej rozkoszy. Dziś skupimy się na tym, dlaczego pojawia się brak orgazmu i jak można zaradzić temu problemowi.

Czym jest anorgazmia?

Choć częściej mówi się o tym, że orgazm u kobiet jest sprawą niezwykle skomplikowaną – mężczyźni też doświadczają problemów ze szczytowaniem. Anorgazmia to dość spore spektrum – może to być całkowity brak orgazmu, obniżenie jego jakości lub trudności z jego osiąganiem. Może to być problem wrodzony lub nabyty. Metoda leczenia jest ściśle związana z jego przyczyną. Najpierw więc skup się na jej ustaleniu.

Przyczyny braku orgazmu

Podłoże powodujące brak orgazmu może być różne. Dzieli się je na medyczne i psychologiczne. Do najczęściej spotykanych przyczyn należą:

 • zaburzenia działania układu nerwowego;
 • nieprawidłowości hormonalne w ciele;
 • nadmierna religijność;
 • skrajne światopoglądy i własne przekonania związane z odczuwaniem przyjemności;
 • nieumiejętność pełnego zrelaksowania się;
 • przewlekły stres;
 • samoocena;
 • wstyd lub inne zahamowania;
 • obniżone podniecenie swoim partnerem, ale też inne problemy z relacją w związku.

Brak orgazmu – leczenie

Sposób postępowania dobierany jest do konkretnej przyczyny i osoby. Jeżeli brak orgazmu pochwowego u kobiety wiąże się z jakąś anomalią anatomiczną lub schorzeniem, potrzebna jest profesjonalna pomoc ginekologa. W innym przypadku może pomóc wspólna wizyta u seksuologa z partnerem. Do leczenia przyczyn o podłożu psychologicznym konieczna jest pomoc psychoseksuologiczna. Przydatna może też okazać się terapia partnerska.

Sprawdź!
Czy pierwszy raz boli? Pierwszy seks, czyli jaka jest rzeczywistość?

Istnieją też pewne domowe sposoby na leczenie braku orgazmu, które możesz wypróbować. W tym celu przydadzą ci się różne techniki relaksacyjne i inne ćwiczenia z ciałem. Zalicza się do nich:

 • kąpiele i masaże;
 • pracę z oddechem;
 • medytację;
 • masturbację w celu odkrywania własnego ciała i poznawania jego potrzeb. Wypróbuj stymulację inną niż dotychczas lub po prostu bardziej uważną. Uważa się, że orgazm łechtaczkowy jest najprostszy do osiągnięcia. Być może więc właśnie od tego warto zacząć – zaopatrz się w gadżety erotyczne, które zwiększą twoje doznania ze stymulacji łechtaczki;
 • ćwiczenia mięśni kegla i dna miednicy;
 • techniki wzajemnego rozbudzania swoich ciał z partnerem – różne nowe sposoby na zbliżenia intymne i odkrywania się na nowo mogą wyraźnie zwiększyć wasze wzajemne pożądanie, jakość współżycia i odczuwanych doznań erotycznych. Ważna jest przy tym wzajemna komunikacja, otwartość i wyrozumiałość.

Ludzka seksualność jest bardzo skomplikowana. Jeżeli brak orgazmu jest dla ciebie powtarzającym się problemem, daj sobie czas i przestrzeń na rozwiązanie go. Dodawanie sobie presji i uporczywe dążenie do szczytowania w niczym nie pomoże. Może to tylko pogłębić problem, ponieważ będziesz się przy tym spinać zamiast rozluźniać. Jeżeli domowe sposoby w twoim przypadku nie działają, warto udać się do seksuologa lub ginekologa. Być może jest to poważniejszy problem, który wymaga specjalistycznego leczenia fizycznego lub psychicznego.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
stulejka

Stulejka u dorosłych – leczenie i charakterystyka schorzenia

Next Article
orgazm energetyczny

Orgazm energetyczny, czyli orgazm całego ciała – naucz się świadomie kierować swoją energią seksualną