meski orgazm

Męski orgazm – co to właściwie jest? Jak się objawia i jak go osiągnąć? Fizjologia ejakulacji i orgazmu

Męski orgazm (podobnie jak kobiecy) jest naturalną, fizjologiczną reakcją na pobudzenie seksualne. Najczęściej erekcja, wytrysk i orgazm współistnieją ze sobą – lecz nie zawsze. Dowiedz się więcej na ten temat. Jak osiągnąć orgazm i go rozpoznać?

Powszechnie uważa się, że kobiety muszą nauczyć się orgazmu, podczas gdy wśród mężczyzn jest to umiejętność wrodzona. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. Nikt nie rodzi się z pełną znajomością swojego ciała i jego potrzeb. Aby męski orgazm przynosił pełnię satysfakcji, również trzeba nad nim pracować i się go uczyć. Dowiedz się, jak wygląda typowy orgazm męski i jak do niego doprowadzić.

Jak wygląda męski orgazm?

W zdecydowanej większości przypadków męski szczytowanie jest reakcją fizjologiczną na stymulację penisa. Wielu mężczyzn jest wzrokowcami, a więc podniecają ich widoki. Mogą to być choćby piękne kobiece kształty lub działający na wyobraźnię ubiór – wcale nie musi być to wyzywająca bielizna. Czasem bardziej podniecająca może być klasyczna sukienka, w połączeniu ze zmysłowym zachowaniem partnerki. Odpowiedni dotyk potrafi działać równie pobudzająco.

Na skutek podniecenia penis twardnieje i unosi się nad kość łonową. Napletek się osuwa, odsłaniając żołądź. Ta natomiast powiększa się i sztywnieje. Tak właśnie wygląda pełnia erekcji. W zależności od stopnia pobudzenia i aktualnego stanu mężczyzny, wzwód może być mniej lub bardziej intensywny. Czasem utrzymuje się na tym samym poziomie podczas całego trwania stosunku, a czasem może się zmniejszać i zwiększać.

Męski orgazm zwiastowany jest rumieńcem, który pojawia się w okolicach brzucha, a następnie zaczyna też obejmować szyję i twarz. Ejakulacja, czyli wytrysk nasienia może następować z różnym ciśnieniem. Podczas ejakulacji dochodzi do rytmicznych skurczy cewki moczowej i zwieraczy odbytu. Trwa to przeważnie kilka-kilkanaście sekund, choć jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników.

Sprawdź!
Odkryj najczęstsze fantazje seksualne kobiet i mężczyzn. Poznaj swoją seksualność!

Następnie członek wiotczeje i maleje. Przeważnie potrzeba od kilku do kilkunastu godzin do powtórzenia aktu seksualnego. Niekiedy czas odpoczynku może być krótszy.

Tak wygląda typowy orgazm męski. Nie jest to jednak jego jedyna postać. Zdarzają się też tzw. suche orgazmy bez wytrysku. W takich sytuacjach czasem możliwy jest orgazm wielokrotny u mężczyzn. Proces ten może też odbyć się nawet bez erekcji. Unikanie rutyny i zgłębianie swoich potrzeb (zarówno fizycznych, jak i psychicznych) może pomóc odczuwać zdecydowanie większą satysfakcję z seksu i samego orgazmu.

Jak można wywołać orgazm mężczyzny?

Męski orgazm można osiągnąć podczas masturbacji lub zbliżeń z partnerem. Oczywiście klasyczny seks i penetracja pochwy nie są do tego niezbędne. Do męskiego szczytowania można doprowadzić poprzez:

 • stosunek genitalny;
 • seks oralny;
 • seks analny;
 • seks hiszpański, czyli stosunek międzypiersiowy, gdzie mężczyzna „penetruje” piersi kobiety, wkładając członek pomiędzy nie;
 • masturbację;
 • pieszczoty stref erogennych dłońmi lub zabawkami.

Istnieje wiele technik, które mogą pomóc wzmocnić doznania podczas szczytowania. Warto w tym celu rozmawiać z partnerem, aby zgłębić jego fantazje. Stymulacja psychiczna potrafi niekiedy przynieść zdecydowanie intensywniejszą rozkosz niż sam aspekt fizyczny. Nie ma tu jednak jednego, uniwersalnego klucza do sukcesu. Każdy człowiek jest inny i ma odmienne upodobania. Dlatego też kluczem do obustronnej satysfakcji są tu szczere i otwarte rozmowy.

Mimo to, niektóre czysto fizyczne techniki potrafią zdecydowanie wzmocnić męski orgazm. Do ciekawych technik należą chociażby:

 • zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla przez kobietę podczas męskiego szczytowania wewnątrz pochwy. Można też spróbować wciągnąć członek do pochwy i utrzymywać jednostajne zaciskanie;
 • stymulacja prostaty członkiem, palcami lub akcesoriami erotycznymi. Męski orgazm analny może występować nawet samodzielnie, bez dotykania penisa. Jednak w połączeniu z tradycyjnym stosunkiem seksualnym lub innymi zabawami wykorzystującymi członek – stymulacja męskiego punktu G potrafi przynieść naprawdę niesamowicie intensywne doznania seksualne;
 • zadbanie o inne strefy erogenne poza samym penisem jest niezwykle ważne, jeśli zależy ci na lepszym szczytowaniu. Siłę orgazmu zwiększa ilość i jakość bodźców erotycznych obecnych w trakcie tego aktu.
Sprawdź!
Orgazm łechtaczkowy – co to właściwie jest i jak go osiągnąć? Orgazm kobiecy bez tabu

Brak orgazmu u mężczyzny – potencjalne przyczyny

Jeżeli notorycznie odczuwasz duże trudności w kwestii szczytowania, warto zainteresować się tym problemem. Przyczyny braku męskiego orgazmu, osłabienia jego intensywności lub utrudnienia w jego osiąganiu mogą leżeć w:

 • czynnikach hormonalnych – np. spadek testosteronu;
 • zaburzeniach i urazach neurologicznych;
 • chorobach układu nerwowego;
 • nadużywaniu alkoholu, narkotyków lub papierosów;
 • czynnikach natury psychicznej lub emocjonalnej: stanach lękowych, nerwicach, przebytych traumach, uprzedzeniach, własnej samoocenie, a także relacji partnerskiej.

Dbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne – jeśli problemy z osiąganiem satysfakcji seksualnej powtarzają się często, warto udać się do lekarza. Być może to nic groźnego. Lecz jeśli jest to stan wymagający leczenia, specjalista pomoże ci go zdiagnozować i ustalić prawidłowy tok działania.

Męski orgazm wcale nie jest tak prostą kwestią, jak mogłoby się wydawać! Na jego jakość, długość i intensywność wpływa wiele aspektów – od aktualnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, po relacje partnerskie i rodzaj stymulacji erotycznych podczas stosunku lub masturbacji. Niektórzy mężczyźni są nawet zdolni do przeżywania orgazmu wielokrotnego podczas trwania jednego zbliżenia. U większości mężczyzn pomiędzy aktami seksualnymi potrzebny jest jednak pewien czas regeneracji. Warto lepiej zapoznać się z własnymi potrzebami i ciałem, aby nauczyć się przeżywać bardziej satysfakcjonujące orgazmy.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
testosteron skutki uboczne

Testosteron - skutki uboczne stosowania terapii hormonalnej

Next Article
techniki uwodzenia mężczyzn

Techniki uwodzenia mężczyzn – jak uwieść faceta? Sztuka uwodzenia to nie tylko mowa ciała i flirt. Jak skutecznie uwodzić?