jak wygląda orgazm

Jak wygląda orgazm kobiecy, a jak męski orgazm? Fizjologia rozkoszy

Kobiety i mężczyźni nieco inaczej opisują ten wyczekiwany moment szczytowania. Jest to przeżycie bardzo indywidualne, a na jego jakość i czas trwania wpływa wiele różnych czynników. Dowiedz się, jak wygląda orgazm u obu płci.

Orgazm to wspaniały moment rozładowania szczytowej fazy podniecenia seksualnego u człowieka. Można osiągnąć go poprzez seks lub masturbację. Jak dobrze jednak znasz to popularne zjawisko? Okazuje się, że wiele osób nie do końca znają mechanizmy działania ludzkiego ciała – własnego ani swojego partnera. Przyjrzyjmy się więc mu dokładniej, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda orgazm u kobiety i mężczyzny.

Czym jest orgazm?

Orgazm to kulminacyjna faza podniecenia seksualnego. Osoba, która go doświadcza, odczuwa silną, obezwładniającą rozkosz. Ten stan ekstazy trwa przeważnie od kilku do kilkudziesięciu sekund. W tym czasie oddech ustaje lub staje się przerywany, serce kołacze w piersi, na moment traci się możliwość normalnego widzenia, słyszenia i reagowania na jakiekolwiek bodźce. To chwila całkowitej utraty kontaktu z otaczającą rzeczywistością.

To, jak wygląda orgazm, różni się pomiędzy płciami, ale też konkretnymi osobami – jest to zawsze bardzo indywidualne przeżycie. Istnieje jednak szereg wspólnych reakcji, do których należą:

 • wzrost ciśnienia tętniczego;
 • przyspieszony oddech;
 • rumień oblewający całe ciało;
 • niekontrolowane napięcie mięśni oraz skurcze pochwy i odbytu.

Czasem wiążą się z tym też ekstatyczne westchnienia lub okrzyki, lecz nie jest to żadną zasadą. Po orgazmie następuje faza odprężenia ciała, spokoju, a nawet senności. Jest to związane z wyrzutem hormonów – oksytocyny, prolaktyny i endorfin.

Odczucia rozkoszy związane z przeżywaniem orgazmu powiązane są z pobudzeniem receptorów nerwowych umiejscowionych we wszystkich strefach erogennych. Są to szczególnie genitalia i piersi. Nie zawsze jednak stymulacja tych miejsc jest absolutnie konieczna do szczytowania.

Sprawdź!
Głębokie gardło – czy o seksie rodem z głośnego filmu pornograficznego marzą mężczyźni?

Jak wygląda orgazm?

W drugiej połowie XX wieku, para amerykańskich seksuologów opisała schemat reakcji seksualnej człowieka. Wygląda on następująco:

 • podniecenie – brodawki sutkowe twardnieją, oddech przyspiesza, krew napływa do narządów płciowych, całe ciało przygotowuje się do stosunku;
 • plateau – większe ciśnienie krwi, przekrwienie genitaliów;
 • orgazm – zwieńczenie aktu seksualnego, charakterystyczne pulsowanie narządów płciowych;
 • odprężenie – powrót ciała do stanu początkowego.

Orgazm u kobiet, a męski orgazm

Kobiecy orgazm praktycznie zawsze związany jest z łechtaczką – nawet gdy mowa o orgazmie pochwowym. Jest to bowiem narząd, który otula wejście do pochwy, a więc zawsze dochodzi do jego pośredniej stymulacji podczas penetracji. Orgazm łechtaczkowy jest uważany za najprostszy do osiągnięcia. Wystarczy w tym celu odpowiednio pieścić jej widoczny, zewnętrzny fragment. Orgazm kobiety potrafi być jednak bardzo złożony – w jego osiągnięciu może pomóc stymulacja punktu G, piersi, odbytu, a także czynniki psychiczne i emocjonalne. Wiesz już, jak wygląda orgazm u kobiety.

Męskim odpowiednikiem tego narządu jest penis. Osiągnięcie orgazmu przez panów najczęściej (choć nie zawsze) wiąże się z wytryskiem. Orgazm u mężczyzn opisywany jest jako reakcja fizjologiczna na stymulację narządów płciowych.

Jakość i rodzaj orgazmu zawsze zależą od takich czynników jak:

 • znajomość własnego ciała i jego potrzeb;
 • komfort psychiczny;
 • relacja partnerska;
 • pobudzenie seksualne.

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda orgazm i co to właściwie znaczy mieć orgazm – najwyższy czas odkryć swoją erotyczną naturę. Jeżeli masz problemy z osiąganiem orgazmu, warto sięgnąć po gadżety erotyczne i lepiej zapoznać się z własnymi potrzebami i preferencjami podczas masturbacji. Seksuolodzy potwierdzają, że jest to bardzo wartościowe narzędzie do polepszenia jakości swojego życia seksualnego, a pośrednio także relacji partnerskich.


Zobacz także:

Sprawdź!
Znasz polskich autorów literatury erotycznej?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jak zrobić striptiz

Jak zrobić striptiz w domu? Praktyczne porady, jak urządzić niezapomniany pokaz!

Next Article
problemy z orgazmem u mężczyzn

Problemy z orgazmem u mężczyzn, czyli jak osiągnąć orgazm i prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne?