pęknięta prezerwatywa

Pęknięta prezerwatywa – jak wpływa na ryzyko zajścia w ciążę? Co robić, kiedy dojdzie do pęknięcia prezerwatywy?

Pęknięta prezerwatywa może spowodować mnóstwo stresu. Wzrasta wówczas ryzyko ciąży oraz zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Sprawdź, jak zareagować, kiedy dojdzie do pęknięcia, i zminimalizować ryzyko takiej sytuacji.

Prezerwatywa jest jedną z najchętniej wybieranych metod antykoncepcji. Chociaż ryzyko jej pęknięcia nie jest duże, to jednak nie można go całkowicie wykluczyć. Bardzo ważne jest to, aby w krytycznym momencie zachować spokój i wiedzieć, jak działać, aby zminimalizować ryzyko ciąży i chorób. Z poniższego artykułu dowiesz się co robić, kiedy prezerwatywa pękła i czym tak naprawdę to grozi.

Pęknięta prezerwatywa – podwójne niebezpieczeństwo

Prezerwatywa jest bardzo popularnym środkiem antykoncepcyjnym. Wszystko dlatego, że ma w istocie dwa zastosowania – nie tylko chroni przed niechcianą ciążą. Jest także najbardziej skuteczną ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz przed patogenami, które mogą w rezultacie doprowadzić do infekcji intymnych.

Nic dziwnego, że zsunięta lub pęknięta prezerwatywa to scenariusz, który budzi w większości par prawdziwą grozę. Może do niego dojść w trakcie seksu waginalnego, analnego, a nawet oralnego. Te dwa ostatnie grożą zarażeniem, a pierwszy dodatkowo generuje możliwość zajścia w ciążę.

Co istotne, jej ryzyko zachodzi nie tylko w momencie, kiedy doszło już do wytrysku. Oczywiście wówczas jest ono najwyższe, jednak prawda jest taka, że nawet stosunek przerywany może skończyć się zapłodnieniem. Z cewki moczowej mężczyzny wydobywa się preejakulat, w którym mogą znajdować się dojrzałe plemniki.

Pęknięcie prezerwatywy – jak działać?

Na początku warto zaznaczyć, że dobrze założona prezerwatywa, która jest użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta, nie powinna pękać ani się zsuwać. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, musicie pamiętać, aby zachować spokój. Natychmiast przerwijcie stosunek.

Sprawdź!
Antykoncepcja po porodzie. Jak długo trwa połóg i kiedy warto zacząć stosować zabezpieczenie przed ciążą?

Czasami można spotkać się z poradami, które zachęcają do przemycia pochwy środkami antybakteryjnymi i dezynfekującymi. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Intensywne wypłukiwanie nasienia prowadzi do zupełnie odwrotnych skutków. Zarówno plemniki, jak i bakterie chorobotwórcze przemieszczają się wtedy bliżej, co znacznie zwiększa zarówno ryzyko ciąży, jak i zakażenia. Dodatkowo stosowanie takich środków może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy i tym samym zwiększyć ryzyko infekcji.

Tym, co zdecydowanie warto zrobić, jest oddanie moczu. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru nasienia oraz bakterii, które zgromadziły się w okolicy cewki moczowej.

Jeżeli podejrzewasz, że resztki prezerwatywy mogły pozostać w pochwie lub odbycie, warto udać się do lekarza. Zostawienie ich w środku może bowiem doprowadzić do bolesnych infekcji.

Jeżeli do rozerwania lateksu doszło podczas stosunku z osobą nieznajomą, po dwóch tygodniach koniecznie warto wykonać testy na obecność chorób wenerycznych oraz wirusa HIV.

Pęknięcie prezerwatywy a tabletka „dzień po”

Pęknięta prezerwatywa może doprowadzić do ciąży, szczególnie jeżeli do wypadku doszło podczas owulacji. Wówczas konieczne będzie zastosowanie antykoncepcji awaryjnej. Tak zwana pigułka po to w tym momencie jedyny skuteczny sposób na zapobiegnięcie niechcianej ciąży. A czym dokładnie jest i jak działa?

Tabletkę po nazywa się także antykoncepcją postkoitalną lub antykoncepcją awaryjną. Należy przyjąć ją do 72 godzin po stosunku, jednak największą skuteczność zapewni, jeżeli zostanie przyjęta w ciągu doby od momentu potencjalnego zapłodnienia.

W zależności od zawieranej substancji tabletka ta wpływa na błonę śluzową macicy i tym samym utrudnia zagnieżdżenie się zarodka lub zapobiega uwielbianiu komórki jajowej przez jajniki.

Seks oralny a pęknięta prezerwatywa

Do zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową – szczególnie wirusem HIV – może dojść także podczas seksu oralnego. W przypadku partnera, którego nie jesteśmy pewni, warto stosować zabezpieczenie. Pęknięta prezerwatywa w takich okolicznościach również powinna spowodować konkretne działania.

Sprawdź!
Tabletka „dzień po” – jak działa antykoncepcja awaryjna?

Najlepszym rozwiązaniem będzie przepłukanie ust wodą. W żadnym wypadku nie myj zębów ciągu godziny od incydentu! Szczotkowanie prowadzi często do mikropodrażnień, które znacznie zwiększają ryzyko zakażenia. Odpowiednie testy w kierunku chorób można wykonać po czternastu dniach.

Seks analny a pęknięta prezerwatywa

Pęknięta prezerwatywa to scenariusz, który jest ryzykowny także w trakcie seksu analnego. Ryzyko jest zdecydowanie większe przy nieodpowiedniej lubrykacji, ponieważ te obszary ciała nie są naturalnie nawilżane. Tarcie osłabia lateks i tym samym zwiększa ryzyko jego zniszczenia.

Co robić w takiej sytuacji? Konieczne jest jak najszybsze przerwanie stosunku. Nie próbuj irygacji ani żadnych innych form przepłukiwania odbytu. Może to zwiększyć ryzyko powstania mikrouszkodzeń, a tym samym – zakażenia. Zamiast tego dobrym rozwiązaniem będzie parcie na stolec, bo pozwoli na usunięcie większości nasienia (jeśli doszło do wytrysku).

Tutaj również konieczne będzie wykonanie tekstów na choroby i infekcje. Co istotne, seks analny w parach heteroseksualnych bywa stosowany jako metoda zapobiegania ciąży w trakcie dni płodnych. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ona stuprocentowo skuteczna. W ekstremalnie rzadkich przypadkach może zdarzyć się, że dojrzałe plemniki przemieszczą się do pochwy.

Co zrobić, aby prezerwatywa nie pękła?

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ma to odniesienie także do prezerwatyw. Jak już zaznaczyliśmy na początku jej zepsucie się lub zsunięcie jest bardzo mało prawdopodobne, jeżeli będziesz korzystać z niej zgodnie z zalecaniami producenta.

Zawsze wybieraj prezerwatywy z odpowiednimi atestami i zwracaj uwagę na ich termin ważności. Ważny jest także sposób przechowywania. Popularna swego czasu moda na noszenie prezerwatyw w portfelu raczej nie powinna być kontynuowana. Przechowuj je zawsze w chłodnym miejscu, w którym nie będą miały szansy się przecierać.

Lateks jest rozciągliwy, ale jednocześnie bardzo delikatny. Podczas otwierania opakowania można łatwo uszkodzić go zębami, czy biżuterią. Zawsze sprawdzaj, czy jest ono szczelnie zamknięte – potencjalne uszkodzenie może doprowadzić do uszkodzenia gumki.

Sprawdź!
Prezerwatywa dla kobiet – co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?

Dodatkowo pamiętaj o tym, aby:

  • podczas seksu analnego zawsze stosować lubrykację;
  • do lubrykacji wykorzystywać tylko produkty do tego przeznaczone, najlepiej te na bazie wody;
  • zakładać prezerwatywę wyłącznie na członka w pełnym wzwodzie.

Pęknięta prezerwatywa – podsumowanie

Prezerwatywa to ciągle jeden z najchętniej stosowanych metod antykoncepcji. Chroni nie tylko przed ciążą, ale także przed chorobami, które przenoszą się drogą płciową. Ryzyko jej uszkodzenia podczas stosunku jest bardzo niewielkie, jednak niewłaściwe użytkowanie produktu może zwiększać je nawet kilkukrotnie.

W przypadku takiego incydentu ważne jest to, aby zachować spokój i działać szybko. Jeżeli doszło do niego podczas dni płodnych, najlepiej udać się do ginekologa w celu przyjęcia antykoncepcji postkoitalnej, czyli popularnej tabletki „dzień po”.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna – skuteczne metody zapobiegania ciąży

Next Article
orgazm przez sen

Orgazm przez sen – czy to możliwe? Wyjaśniamy skąd bierze się orgazm we śnie