seks podczas okresu

Seks podczas okresu. Przekonaj się, jak uprawiać seks podczas miesiączki, jakie są jego zalety i czy ma swoje przeciwwskazania

Seks podczas okresu, mimo że powszechnie nie cieszy się pozytywną opinią, może być wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem. Zapoznaj się z tekstem i sprawdź, jakie zalety może mieć współżycie podczas miesiączki i jak się do niego odpowiednio przygotować.

Wiele kobiet podczas miesiączki odczuwa wzmożoną ochotę na seks. Mimo to nadal niewiele pań angażuje się w tym czasie w jakąkolwiek erotyczną aktywność. Krwawienie menstruacyjne budzi wiele emocji, w tym niekoniecznie pozytywnych – tabu wokół seksu podczas okresu jest na tyle silne, że niektórym trudno jest nawet rozpocząć o nim rozmowę. Jeżeli mimo wszystko zastanawiasz się nad wypróbowaniem masturbacji lub seksu w czasie miesiączki, zapoznaj się z poniższym tekstem. Rozprawiamy się w nim z różnymi aspektami miesiączkowania i podpowiadamy, jakie korzyści może dać seks podczas okresu.

Skąd negatywne podejście do seksu miesiączkowego?

Tabu religijno-kulturowe

Przez wiele stuleci w różnorodnych kulturach krwawienie menstruacyjne było uważane za temat tabu, a kobiety, które go doświadczały, obejmowały liczne zakazy i ograniczenia. Co więcej, w niektórych współczesnych społecznościach nadal istnieją negatywne opinie co do krwi okresowej.

 • Ortodoksyjni wyznawcy judaizmu uważają, że miesiączkująca kobieta jest “nieczysta”; podczas okresu i siedem dni po jego zakończeniu mężczyzna nie może uprawiać z nią seksu. Aby zmyć z siebie ową “nieczystość” kobieta musi rytualnie wykąpać się w specjalnej łaźni.
 • W tradycji hinduistycznej, podobnie jak judaistycznej, kobiety podczas okresu nie mogą wykonywać żadnych codziennych czynności; powrót do normalności następuje dopiero po rytualnym obmyciu ciała.
 • W niektórych krajach Europy okres uznawany jest za coś wstydliwego. Chociaż w ostatnich latach pojawiało się wiele akcji mających odtabuizowanie miesiączki (wspieranie ubóstwa menstruacyjnego, freebleeding), to nadal nie jest to coś, o czym ludzie chcą głośno rozmawiać.
Sprawdź!
Friends with benefits – co to jest? Jak działa relacja FWB?

Podobnych przykładów demonizowania krwi miesięcznej jest wiele. Chociaż zdarzają się wyjątki, w niektórych kulturach bowiem (lud Asanti, autochtoniczna grupa etniczna Kri z Kanady) menstruacja jest czymś pozytywnym, zazwyczaj można natknąć się na jej negatywny obraz. Mając to na uwadze można łatwo zrozumieć, dlaczego seks w trakcie miesiączki ma tak niewielu entuzjastów. Tabu i wpojone obrzydzenie do krwi jest czasami zbyt silne, aby je przełamać.

Bariera psychiczna i fizyczna

Chociaż kultura i religia mają bardzo duży wpływ na nasze postrzeganie świata, nie da się ignorować także innych czynników, szczególnie jeżeli mówimy o temacie seksu podczas okresu. Fizyczne uczucie obrzydzenia do określonych substancji, jak krew, czy sperma, potrafi być bardzo silne. Zdarza się także, że ludzie mdleją na widok jakiejkolwiek krwi, nie tylko menstruacyjnej. Dla innych barierą przed seksem w trakcie okresu będzie zaś zapach. Nie da się także ukryć, że chociaż wiele pań ma podczas okresu zwiększone libido, niektóre nie mają go wówczas w ogóle – i nic się na to nie poradzi.

Seks w czasie okresu – zalety

Pomimo wszystkich negatywnych przekonań odnoszących się do seksu podczas okresu, znajdą się osoby, dla których będzie to czynność neutralna albo wręcz ekscytująca i podniecająca. Warto wiedzieć, że angażowanie się w aktywność seksualną w tracie miesiączki może nieść za sobą wiele korzyści. Wyróżnia się spośród nich:

 • Łagodzenie skurczy menstruacyjnych – podczas orgazmu mięśnie pochwy kurczą się i rozluźniają, a ponadto organizm produkuje endorfiny, dopaminę i oksytocynę – obydwa te czynniki sprawiają, że ból związany z okresem staje się lżejszy.
 • Naturalny lubrykant – niektórzy traktują współżycie podczas okresu jako okazję do “odstawienia” sztucznych lubrykantów. Krew bowiem powoduje, że pochwa jest lepiej nawilżona, co zmniejsza tarcie podczas penetracji i sprawia, że zbliżenie jest przyjemniejsze dla obojga.
 • Lepszy orgazm – można spotkać się z opinią, że seks w trakcie miesiączki pozwala na szybsze i lepsze szczytowanie. Hormony wydzielane podczas okresu sprawiają, że organy płciowe są lepiej ukrwione i tym samym zwiększa się ich wrażliwość na dotyk.
 • Krótszy czas krwawienia – u niektórych kobiet seks powoduje, że okres się skraca. Może to wynikać ze skurczy podczas orgazmu, dzięki którym z macicy szybciej wydostaje się złuszczona błona śluzowa.
Sprawdź!
Problemy z orgazmem u mężczyzn, czyli jak osiągnąć orgazm i prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne?

Przeciwwskazania do seksu podczas miesiączki

Chociaż seks podczas miesiączki niewątpliwie ma swoje zalety, często zwraca się uwagę także na przeciwwskazania do jego uprawiania. Przekonaj się, co może być czerwonym światłem dla igraszek podczas okresu.

Endometrioza

Mimo że dla wielu pań osiągnięcie orgazmu podczas okresu przynosi potrzebną ulgę, u niektórych może skutkować to jeszcze większym bólem. W szczególności muszą na to uważać kobiety chorujące na endometriozę. Dodatkowe skurcze, wywołane pobudzeniem, mogą tutaj jedynie pogorszyć dyskomfort.

Brak odpowiedniej higieny

Podczas okresu ujście szyjki macicy jest rozwarte bardziej niż zazwyczaj – wypływa przez nie krew. Niezachowanie odpowiedniej higieny, czy to podczas masturbacji, czy klasycznego stosunku, może doprowadzić do “wtargnięcia” bakterii do jamy macicy i wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Zakażenie wirusem

Osoby, które przymierzają się do uprawiania seksu w trakcie okresu, często obawiają się zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak zapalenie wątroby czy HIV. Chociaż ryzyko infekcji jest możliwe także podczas innych dni, rzeczywiście wymienione wirusy przenoszą się przez krew, także menstruacyjną. Ponadto narządy płciowe są podczas okresu bardziej przekrwione, a tym samym bardziej narażone na urazy i infekcje. Dlatego decydując się na seks z osobą, o której historii medycznej nie masz pojęcia, pamiętaj o stosowaniu prezerwatyw.

Ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu

Mimo że coraz mniej osób wierzy w pewne mity związane z okresem, niektóre z nich są nadal dość często powtarzane. Jednym z nich jest przekonanie, że podczas miesiączki ryzyko zapłodnienia bliskie jest zeru. Osoby, które w nie wierzą czują się na tyle bezpieczne, że często rezygnują na ten moment z antykoncepcji.

Chociaż ryzyko zajścia w ciąże poza czasem owulacji jest niższe, nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Dni płodne są przedziałami czasowymi ujętymi dla 28-dniowego cyklu, a jak wiadomo, nie u każdej kobiety jest on tak regularny. Ponadto plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni. Dlatego powiedzmy sobie to raz, a dobrze: podczas okresu można zajść w ciążę.

Sprawdź!
Orgazm kobiecy – czym jest, jakie są jego rodzaje i co wpływa na zaburzenia szczytowania u kobiet?

Przygotowania do seksu w trakcie okresu

Niezależnie od tego, czy w trakcie okresu chcesz zaangażować się w seks oralny, czy waginalny, warto poczynić przed nim pewne przygotowania. Dzięki nim wam obydwojgu będzie przyjemniej i będziecie czuć się bardziej rozluźnieni.

 1. Rozłóż ciemny ręcznik lub przenieś seks pod prysznic – jeżeli obawiacie się brudu na prześcieradle, spróbujcie jednej z dwóch wymienionych opcji. Ciemna tkanina sprawi, że krwi nie będzie na niej widać; woda z prysznica natomiast zmyje ślady niemal od razu.
 2. Pamiętaj o prezerwatywach… – podczas seksu waginalnego w czasie okresu polecane jest korzystanie z prezerwatyw. Nie tylko chronią one przed niechcianą ciążą, ale dodatkowo zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową. Pamiętaj, że czas miesiączki to większe ryzyko infekcji.
 3. … lub innych zabezpieczeniach – przypadku seksu oralnego stosuj maseczki oralne lub femidomy. Pomogą ci uniknąć zakażenia!
 4. Higiena ponad wszystko – chociaż uprawianie seksu podczas okresu nie należy do najczystszych czynności, przed jej rozpoczęciem warto zadbać o higienę. Weź kąpiel lub prysznic i zmyj krew, która znalazła się na zewnątrz pochwy.
 5. Zastosuj tampon, kubeczek albo dysk menstruacyjny w przypadku, w którym partner lub partnera wyjątkowo boi się widoku krwi, możesz zastosować środki higieniczne, które zatrzymają ją wewnątrz ciała. Ponadto dysk menstruacyjny nie przeszkadza w uprawianiu seksu waginalnego!

Seks podczas okresu – podsumowanie

Pomimo wszelkich tabu i negatywnych odczuć związanych z menstruacją, wiele osób angażuje się w aktywność seksualną na “Morzu Czerwonym”. Pamiętaj, że jeżeli masz ochotę, nikt ani nic nie powinno zabraniać ci kochać się w trakcie okresu – nie wahaj się zatem!


Zobacz także:

Sprawdź!
Seks po porodzie? Sprawdź, jakie problemy z seksem po ciąży mają partnerzy i jak sobie z nimi poradzić

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
dickery

Dickery – kontrowersyjne słodkości w Warszawie

Next Article
portal randkowy dla seniorów

Portal randkowy dla seniorów – jak znaleźć nową miłość w jesieni życia? Poznaj serwisy randkowe dla samotnych seniorów